ZIK MEDZI ŽENAMI - PETRA KOTULIAKOVÁ

ZIK MEDZI ŽENAMI

Predstavujeme vám ženy, ktoré nás v ZIK-u inšpirujú. ⁠Ktoré vedia, aké to je vybudovať organizáciu bez úvodného kapitálu, čisto postavenú na myšlienke, že chcem pomôcť. Ženy, ktoré vedia byť samé sebou a vzdať sa predsudkov. Predstavujeme vám ženy, ktoré vedia, že niekedy je lepšie trikrát sa nadýchnuť a vydýchnuť, kým začneme rozprávať.

Predstavujeme vám PETRU KOTULIAKOVÚ, riaditeľku organizácie Aj Ty v IT, večnú optimistku, ktorá vždy vidí pohár takmer plný. Ženu, ktorá pomáha dievčatám a ženám mať kvalitné technické vzdelanie, dobrú prácu a z toho vyplývajúcu nezávislosť a slobodu. Peťa sa snaží nestresovať sa s vecami, ktoré nevie ovplyvniť. Ak však niečo ovplyvniť môže, dá do toho všetku energiu, aby to vyšlo.Čím si chcela byť, keď si mala 10 rokov?

Inšpektorka kontrašpionáže, myslím, že v tom veku som presne nevedela, čo ten termín znamená. Mojim veľkým vzorom bola maďarská karatistka Linda Vesprémiová. Chcela som zachraňovať ľudí a pomáhať im. Časom som zistila, že som pomerne bojazlivá, tak som tento životný plán opustila.
 
Kedy/kde sa cítiš najlepšie vo svojej koži/sama sebou? 

V lese. Keď môžem bežať v peknom lese, to je neuveriteľne pozitívny zážitok, ktorý mi prinesie vždy radosť. S knihami. Do príbehov sa rada ponáram celá a mám ich ako únik pred množstvom stresu. V práci. Keď môžem rozprávať o Aj Ty v IT, o tom, ako meníme spoločnosť, ako pomáhame dievčatám a ženám. Niekedy mám pocit, že lietam, keď môžem všetky plány a vízie priniesť do tímu a realizovať. A s rodinou. Tá ma neprestane nikdy tešiť a poskytovať útočisko.


Čo považuješ za svoj doterajší najväčší úspech?

Vybudovať organizáciu z ničoho, bez úvodného kapitálu, čisto postavenú na myšlienke, že chcem pomôcť. Aj Ty v IT www.ajtyvit.sk oslavuje tento rok 10. výročie, zamestnáva 18 ľudí, je prítomné na celom Slovensku, známe v zahraničí a hlavne pomáha ročne tisíckam dievčat a žien.


Čo naopak za svoj neúspech?

No úplne najčerstvejší neúspech sú moje chyby pri čítaní mapy na posledných pretekoch orientačného behu. Keď pri behu zle prečítate mapu, teda kde ste, kadiaľ a kam bežíte, strácate veľa času a unavíte sa, čo sa presne stalo aj mne.  Orientačný beh je super šport – musíte bežať a pri tom rozmýšľať, kadiaľ pobežíte. Je to neuveriteľne náročné a pritom krásne zároveň. Odporúčam určite vyskúšať každému.


V čom podľa Teba spočíva sila ženskosti?

Vzdať sa predsudkov a toho, že ako žena plním očakávania svojho okolia. Byť sama sebou, so svojimi náladami, radosťami, ale aj starosťami a smutnými dňami.


Ktoré ženy inšpirujú/inšpirovali Teba?

Ja mám vo veľkej úcte všetky ženy, ktoré sa neboja ísť proti prúdu. Postaviť sa a povedať, čo si myslia, aj keď všetci tvrdia niečo iné.

Čo by si dnes odkázala svojmu 20ročnému ja? 

„Chvíľku porozmýšľaj, kým začneš rozprávať a chrliť všetko, čo ti víri hlavou.“ Vždy som bola rýchla, impulzívna, a hovorila presne to, čo som mala na jazyku. Až rokmi som zistila, že niekedy je lepšie trikrát sa nadýchnuť a vydýchnuť, kým začnem rozprávať.

Petru sme navštívili a fotili na Fakulte informatiky a informačných technológií. Ďakujeme krásne za rozhovor a príjemný čas pri fotení, Peťka.

ŠATY S VIAZANÍM V PÁSE (kliknite sem a ste v eshope)

 

ŠATY S ASYMETRICKÝM STOJAČIKOM (kliknite sem a ste v eshope) a OPASOK TIE (kliknite sem a ste v eshope)


ŠATY S KRÁTKYM NARIASENÝM RAGLÁNOVÝM RUKÁVOM (kliknite sem a ste v eshope)

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie