ZIK MEDZI ŽENAMI - PETRA KOTULIAKOVÁ

ZIK MEDZI ŽENAMI

Predstavujeme vám ženy, ktoré nás v ZIK-u inšpirujú. ⁠Ktoré vedia, aké to je vybudovať organizáciu bez úvodného kapitálu, čisto postavenú na myšlienke, že chcem pomôcť. Ženy, ktoré vedia byť samé sebou a vzdať sa predsudkov. Predstavujeme vám ženy, ktoré vedia, že niekedy je lepšie trikrát sa nadýchnuť a vydýchnuť, kým začneme rozprávať.

Predstavujeme vám PETRU KOTULIAKOVÚ, riaditeľku organizácie Aj Ty v IT, večnú optimistku, ktorá vždy vidí pohár takmer plný. Ženu, ktorá pomáha dievčatám a ženám mať kvalitné technické vzdelanie, dobrú prácu a z toho vyplývajúcu nezávislosť a slobodu. Peťa sa snaží nestresovať sa s vecami, ktoré nevie ovplyvniť. Ak však niečo ovplyvniť môže, dá do toho všetku energiu, aby to vyšlo.Čím si chcela byť, keď si mala 10 rokov?

Inšpektorka kontrašpionáže, myslím, že v tom veku som presne nevedela, čo ten termín znamená. Mojim veľkým vzorom bola maďarská karatistka Linda Vesprémiová. Chcela som zachraňovať ľudí a pomáhať im. Časom som zistila, že som pomerne bojazlivá, tak som tento životný plán opustila.
 
Kedy/kde sa cítiš najlepšie vo svojej koži/sama sebou? 

V lese. Keď môžem bežať v peknom lese, to je neuveriteľne pozitívny zážitok, ktorý mi prinesie vždy radosť. S knihami. Do príbehov sa rada ponáram celá a mám ich ako únik pred množstvom stresu. V práci. Keď môžem rozprávať o Aj Ty v IT, o tom, ako meníme spoločnosť, ako pomáhame dievčatám a ženám. Niekedy mám pocit, že lietam, keď môžem všetky plány a vízie priniesť do tímu a realizovať. A s rodinou. Tá ma neprestane nikdy tešiť a poskytovať útočisko.


Čo považuješ za svoj doterajší najväčší úspech?

Vybudovať organizáciu z ničoho, bez úvodného kapitálu, čisto postavenú na myšlienke, že chcem pomôcť. Aj Ty v IT www.ajtyvit.sk oslavuje tento rok 10. výročie, zamestnáva 18 ľudí, je prítomné na celom Slovensku, známe v zahraničí a hlavne pomáha ročne tisíckam dievčat a žien.


Čo naopak za svoj neúspech?

No úplne najčerstvejší neúspech sú moje chyby pri čítaní mapy na posledných pretekoch orientačného behu. Keď pri behu zle prečítate mapu, teda kde ste, kadiaľ a kam bežíte, strácate veľa času a unavíte sa, čo sa presne stalo aj mne.  Orientačný beh je super šport – musíte bežať a pri tom rozmýšľať, kadiaľ pobežíte. Je to neuveriteľne náročné a pritom krásne zároveň. Odporúčam určite vyskúšať každému.


V čom podľa Teba spočíva sila ženskosti?

Vzdať sa predsudkov a toho, že ako žena plním očakávania svojho okolia. Byť sama sebou, so svojimi náladami, radosťami, ale aj starosťami a smutnými dňami.


Ktoré ženy inšpirujú/inšpirovali Teba?

Ja mám vo veľkej úcte všetky ženy, ktoré sa neboja ísť proti prúdu. Postaviť sa a povedať, čo si myslia, aj keď všetci tvrdia niečo iné.

Čo by si dnes odkázala svojmu 20ročnému ja? 

„Chvíľku porozmýšľaj, kým začneš rozprávať a chrliť všetko, čo ti víri hlavou.“ Vždy som bola rýchla, impulzívna, a hovorila presne to, čo som mala na jazyku. Až rokmi som zistila, že niekedy je lepšie trikrát sa nadýchnuť a vydýchnuť, kým začnem rozprávať.

Petru sme navštívili a fotili na Fakulte informatiky a informačných technológií. Ďakujeme krásne za rozhovor a príjemný čas pri fotení, Peťka.

ŠATY S VIAZANÍM V PÁSE (kliknite sem a ste v eshope)

 

ŠATY S ASYMETRICKÝM STOJAČIKOM (kliknite sem a ste v eshope) a OPASOK TIE (kliknite sem a ste v eshope)


ŠATY S KRÁTKYM NARIASENÝM RAGLÁNOVÝM RUKÁVOM (kliknite sem a ste v eshope)