ZIK MEDZI ŽENAMI - MIRIAM FILIPOVÁ

ZIK MEDZI ŽENAMI

Predstavujeme vám ženy, ktoré nás v ZIK-u inšpirujú. ⁠Ktoré vedia, aké to je zanechať školu kvôli práci, ktoré vedia, aké to je byť vo vzťahu, v ktorom sa nedokážeš postaviť za seba a ktoré vedia, aké to je rozbiehať sa nanovo.

Predstavujeme vám MIRIAM FILIPOVÚ, fanúšičku značky ZIK, líderku programov Autentického líderstva v centre osobného rozvoja LeadINcenter, koučku, inštruktorku firewalku, mamu, nadšenú folkloristku, cestovateľku a cukrárku. 

Čím si chcela byť, keď si mala 10 rokov?

Chcela som učiť a liečiť. Vtedy som to brala tak, že môžem byť buď učiteľka alebo lekárka. A keďže som pri ošetrovaní bratovho rozbitého kolena zistila, že by som druhým nedokázala spôsobovať bolesť, vyšla mi z toho vtedy učiteľka. Paradoxne som sa ňou oficiálne nikdy nestala. Nedávno som si však uvedomila, že sa to dá skĺbiť – pomáhať ľuďom rásť a zároveň „liečiť rany“, ktoré si častokrát so sebou nesieme na našej ceste životom.

Kedy/kde sa cítiš najlepšie vo svojej koži?

Učím sa v nej cítiť najlepšie stále. Predsa len – je moja a mám len túto jednu.;-) Kedysi som veľmi chcela, aby ma mali všetci radi. Snažila som sa byť takou, ktorá sa zapáči, a robila som všetko možné, len aby som ostatných robila šťastnými. Až som zistila, že o moje šťastie sa nik nestará a jediný, kto to môže urobiť, som ja. Nasledoval program Autentického líderstva, sebapoznávanie, akceptácia seba samej a práca na sebe. Aktuálne sa zaujímam o to, čo všetko nám naše telo dokáže signalizovať, ak ho začneme pozorne vnímať a nepovažujeme ho len za taxík pre náš mozog. Lebo ono najlepšie vie, kedy je vo svojej koži. 

Čo považuješ za svoj doterajší najväčší úspech?

Zmenu môjho pohľadu na život a na svet ako taký – od pocitu, že život sa mi nejako deje, k tomu, že viem, že mám možnosť rozhodnúť sa, ako naložím so svojím životom, so svojím časom, akými ľuďmi sa obklopím. A že v každom dni dokážem nájsť niečo, za čo som vďačná – či už sú to chvíle s mojím dospelým synom, práca s ľuďmi, ktorá mi dáva zmysel, čas strávený s priateľmi, pohyb v prírode, film v amfíku alebo aj kvitnúce jahody na balkóne. Už nejaký čas si každý večer zapíšem 10 momentov, za ktoré som v danom dni vďačná. A vždy ich dokážem nájsť.

Čo naopak za svoj neúspech?

Kedysi som považovala viaceré udalosti v mojom živote za svoj neúspech. S odstupom času však vidím, čo všetko som sa vďaka nim naučila a kam ma posunuli. A pomohlo mi to zmeniť v ťažkých situáciách môj postoj z „Prečo sa toto deje práve mne?“ na „Čo sa mám v tejto situácii naučiť?“.

V čom podľa Teba spočíva sila ženskosti?

Ak dokážeme byť v spojení samé so sebou, ak dokážeme vnímať svoje pocity, myšlienky, potreby – a k tomu patrí aj vyjadrenie našej autentickosti prostredníctvom pre nás vhodných farieb, materiálov, štýlu oblečenia i doplnkov - a akceptujeme sa také, aké sme, potom dokážeme vnímať, akceptovať a spájať aj svet okolo nás. A v tom je podľa mňa čaro Tvojich šiat – posilňujú v nás ten pocit, že je dobré byť mnou. Od neho sa potom všetko odvíja. 

Ktoré ženy inšpirujú/inšpirovali Teba?

Boli a sú to ženy, ktoré dokážu práve vnímať a akceptovať rôznorodosť a vytvárať z nej harmonický celok. V minulosti napríklad moja učiteľka hudobnej výchovy na základnej škole, ktorá mi ukázala krásu rôznych hudobných štýlov, učiteľka angličtiny na gymnáziu, ktorá podporovala rôznorodosť našich názorov. V súčasnosti k nim patria naša pani prezidentka Zuzana Čaputová, premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern či Peggy Dylan v oblasti osobného rozvoja, na ktorých sa mi páči ako komunikujú, načúvajú, ľudsky rešpektujú rozdielnosti a dokážu spájať. 

Čo by si dnes odkázala svojmu 20-ročnému ja?

Že som na ňu hrdá. Moje 20-ročné ja totiž zanechalo štúdium na vysokej škole, odišlo z mediálneho sveta od mikrofónu „makať“ do IT a bolo vo vzťahu, kde sa nedokázalo za seba postaviť. Neposielala by som jej žiadne „tajné správy“, ktoré by mohli zmeniť chod udalostí. Som vďačná za všetky stretnutia, chyby, potknutia, momenty na dne i silu odraziť sa z toho dna, aha-momenty, životné lekcie, zážitky, priateľstvá... Vďaka tomu som kto som. Aj vďaka nej.

 

Ďakujeme za rozhovor, Mirka.

 

ŠATY S ASYMETRICKÝMI GODETMI

KOŠEĽOVÉ ŠATY S PROTIZÁHYBMI PADNUTÝ RUKÁV

ŠATY S ASYMETRICKÝMI GODETMI