ZIK MEDZI ŽENAMI - ANDREA MICHALCOVÁ

Predstavujeme vám ženy, ktoré nás v ZIK-u inšpirujú. ⁠Ktoré vedia, aké to je, naplno si budovať profesionálnu kariéru. Predstavujeme vám ženy, ktoré bojujú za lepšiu budúcnosť pre nás všetkých. Predstavujeme vám ženy, ktoré sú odvážne, slušné a vedia inšpirovať s pokorou a rešpektom. 

Predstavujeme vám ANDREU MICHALCOVÚ, bojovníčku proti dezinformáciám, žijúcu v Prahe. Andrea je spoluzakladateľkou mimovládnej organizácie Centrum pre Informovanú spoločnosť (CIS). Hnevá ju nespravodlivosť, arogancia a klamstvá. Jej najväčšou inšpiráciou sú silné ženy, ktoré nevidia slušnosť ako slabosť. Andrea je vernou fanúšičkou ZIKu a v šatníku má zbierku už niekoľkých našich kúskov. Preto sme pár z nich zvečnili na našom fotení.

Prečítajte si náš rozhovor s Andreou Michalcovou a inšpirujte sa jej ZIK výberom. 

 
Čím si chcela byť, keď si mala 10 rokov?
Právničkou. Chcela som bojovať za spravodlivosť, vyhrávať veľké súdne spory a chcela som nosiť pekné kostýmy. :)

 

Kedy/kde sa cítiš najlepšie vo svojej koži/sama sebou? 
Vo svojej práci. Práca v mimovládnom sektore ma nesmierne napĺňa. Snažíme sa budovať spoločnosť odolnejšiu voči dezinformáciám a autoritárskym tendenciám politikov v Česku a na Slovensku. 

 

Čo považuješ za svoj doterajší najväčší úspech?
Že som nabrala odvahu a spoluzaložila neziskovú organizáciu. Že moji najbližší kolegovia a spolupracovníci mi dali veľkú dôveru ju viesť. Že za 10 rokov, čo pôsobím v treťom sektore, dôvera partnerov a väzby zostali. A že stále patrím medzi pomerne veľkú skupinu motivovaných ľudí, ktorí sa chcú zobúdzať do sveta, kde pravda a láska zvíťazila nad lžou a nenávisťou.

 

Čo naopak za svoj neúspech?
Príliš dlho som o svojich schopnostiach pochybovala a zbytočne som sa bála. Riešila som, čo si iní o mne myslia a ako by som sa mala správať. Až na univerzite v Španielsku som zistila, že je v poriadku žiť tak, ako si predstavujem ja a že niekedy to nemusí spĺňať nároky spoločnosti. 

 

V čom podľa Teba spočíva sila ženskosti?
Ženy majú inú perspektívu videnia sveta ako muži, preto je dôležité aby sa nebáli vstupovať do rozhodovacích rolí. Viac žien na čele krajín, by mohlo prispieť k menšiemu počtu vojnových konfliktov vo svete. Sila ženskosti by mala spočívať aj v tom, že sa ženy budú viac podporovať navzájom. 

 

Ktoré ženy inšpirujú/inšpirovali Teba?
Zuzana Čaputová. Pani prezidentka ma inšpiruje svojou prácou a svojou integritou, tým, že sa riadi heslom: slušnosť nie je slabosť. Inšpirujú ma ale všetky ženy, ktoré sa neboja ísť si za svojimi cieľmi, nech sú akékoľvek. Tie ženy, ktoré dávajú svojmu okoliu príklad, ako sa s pokorou, rešpektom a slušnosťou dajú meniť veci k lepšiemu. 

 

Čo by si dnes odkázala svojmu 20ročnému ja? 
Neboj sa, si dosť dobrá.
 
 
Ďakujeme za vhľad do Tvojho sveta, Andrejka, Tvoju priazeň a tiež za príjemne strávené doobedie pri fotení.